Jeg er trukket i arbejdstøjet. Udover mit fuldtidsjob forsøger jeg at holde gang i skriveriet – med god hjælp fra Julia Camerons Write for Life – A Toolkit for Writers. Den bog har vist sig at være guld værd. Den holder mig i gang, sørger for, at jeg får skrevet lidt hver dag – og vigtigst af alt: at jeg faktisk får lavet noget, også når hverdagen kører alt for stærkt. Når jeg skriver, føler jeg mig mere som mig selv. Det har jeg altid gjort, men jeg havde lidt glemt hvor stor effekt der har på mit humør og overskud. Så selv hvis bøgerne aldrig skulle nå videre ud i verden, så giver skriveriet mig noget uundværligt her og nu – og det ville jeg ikke være foruden.
Status lige nu
- To nye papbøger ligger hos min redaktør og venter på, at hun får tid til dem.
- Jeg skriver på en større børnefagbog, som har deadline i slutningen af juni – og som jeg håber at finde det rette forlag til.
- Og så – endelig – er jeg i gang med det store romanprojekt. Det, jeg har skrevet on and off på de sidste 10–12 år. Især i efteråret fik det fat – og det, jeg skriver nu, føles mere færdigt end nogensinde før. Det har været et gigantisk projekt, som længe krævede mere, end jeg kunne give. Men nu – stille og roligt – begynder det at tage form. Og det gør mig så glad.